Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na “BOSTANOĞLU” Atandı

Yüksek Askerî Şûra; 03 Ağustos 2013 tarihinde tamamlanan Ağustos ayı olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarını görüşerek karara bağladı.

30 Ağustos 2013 tarihinden geçerli olmak üzere; (34) general ve amiral bir üst rütbeye, (50) albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; (33) general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmasına karar verildi.Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2013 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2013 tarihinden itibaren emekli olacakları belirtildi.

3 gün süren YAŞ toplantılarına damga vuran ise Donanma Komutan Vekili Koramiral Bülent Bostanoğlu oldu, çünkü ilk kez bir koramiral YAŞ toplantısına katıldı. Bostanoğlu, koramiral seviyesinde girdiği toplantı salonunda terfi edip oramiral oldu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.Bu kararla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarihinde ilk kez bir Koramiral, Donanma Komutanlığı yapmadan doğrudan kuvvet komutanı oldu.

“Koramiral Recep Bülent BOSTANOĞLU” Kimdir?

Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu, 1953 yılında Zonguldak’ta doğmuştur. 1973 yılında Deniz Harp Okulundan, 1974 yılında güverte sınıf okulundan mezun olmuştur.

1980 yılına kadar Deniz Kuvvetlerine bağlı çeşitli gemilerde Muhabere Subaylığı, Harekât Merkezi Subaylığı ve Seyir Harekât Subaylığı yapan Koramiral Bostanoğlu, 1982 yılında Deniz Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; TCG Anıttepe Seyir Harekât Subaylığı, Deniz Kuvvetleri Harekât Eğitim Dairede Nato Proje Subaylığı, TCG Savaştepe II. nci Komutanlığı ve Komutanlığı, TCG Muavenet Komutanlığı, Donanma Komutanlığında Plan ve Teşkilat Şube Müdürlüğü, Atina Deniz Ataşeliği, 4′üncü Muhrip Filotillası Komodorluğu ve Donanma Komutanlığında Harekât Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

2000 yılında Tuğamiralliğe terfi etmiştir. Tuğamiral rütbesi ile Genelkurmay Yunanistan-Kıbrıs Daire Başkanlığı, Refakat ve Karakol Filosu Komutanlığı ile Güney Görev Grup Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 2004 yılında Tümamiralliğe terfi etmiştir. Tümamiral rütbesi ile Deniz Harp Akademisi Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanlığı, Harp Filosu ve Kuzey Görev Grup Komutanlığı ile Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 2009 yılında Koramiralliğe terfi etmiştir. Koramiral rütbesi ile Genelkurmay Muhabere, Elektronik ve Bilgi sistemleri Başkanlığı, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı, Kuzey deniz Saha Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 ağustos 2013 tarihinden geçerli olarak oramiralliğe terfi etmiş ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır.

Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu’nun bir çocuğu vardır.

İngilizce bilmektedir.

DenizHaberci | www.denizhaberci.com

Hüseyin Altay YONTAN

DenizHaberci | Kurucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir