Kapt. İlker Büyükdere’nin Meslektaşlarından Çağrı

10 Mayıs 2015 akşam saatlerinde Türk şirketine ait Cook Islands bayraklı, “Tuna-1” isimli kuru yük gemisinin İspanya’dan aldığı alçıpan yükünü teslim etmek üzere Tobruk/Libya limanına giderken, Tobruk’un yaklaşık 13 deniz mili açığında, uluslararası sularda karadan topçu atışına ve kısa süre sonrada havadan uçaklar tarafından vurulmaya maruz kaldığını tüm Türkiye öğrendi.

Yapılan bu hain saldırı sonucu gemi mürettebatından 2.Zabit İlker Büyükdere hayatını kaybederken, yaralı personelin olduğu bilgisi ile beraber denizci meslektaşları yasa boğuldu.

Karamürsel Denizcilik MYO mezunu olan 2.Zabit İlker Büyükdere’nin haince saldırıda deniz şehidi edilmesi ardından “Karamürsel Denizcilik Meslek Yüksekokulu Mezunlar Birliği” konuya ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada şunlara yer verildi;

“Okulumuz 2003 mezunlarından M/V TUNA-1 gemisinin 3. Kaptanı İlker Büyükdere şehit edildi. Tüm mezunlarımız adına kendisine yüce Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabırlar diliyoruz. Maalesef öyle bir mesleğimiz var ki bu mesleği yapanların yıpranma hakkı yoktur. Kimden mi bahsediyorum.

– Ülkeler arası sorunların birincil muhatabı olan uluslararası sularda top atışına maruz kalıp hayatını kaybeden insanlardan,

– Riskli bölgelerden geçerken korsan tehlikesine maruz kalan, rehin alınan, hatta öldürülen insanlardan,

– Sularını tanktan içen, fırtınalı havalarda yemek yiyemeyen, normal havalarda bile günlerce taze sebze meyve yemekten mahrum insanlardan,

– Yazın sıcaktan, kışın soğuktan dokunulamayan çelik bir yapının içinde türlü riskler altında çalışmak zorunda olan insanlardan,

– Sosyal aktivitesi sadece TV seyretmek olan, topu topu 6-8 metrekarelik bir odada yaşamak ve eğlenmek zorunda olan insanlardan,

– Bu insanlar öyle insanlar ki; 30kW gücündeki S band bir gemi radarı çalıştığında veya bir inmarsat haberleşme anteni transmisyon durumunda yaydığı radyasyona maruz kalıp bir şey olmayan,

– Üzerinde statik elektrik biriken ve bunun fiziksel / ruhsal etkilerden etkilenmeyen,

Gemilerdeki gyrocompass cihazlarının da küreye elektrik iletmek için sıvı halde cıva kullanılır ve bu cihazın yıllık bakımları esnasında cıva buharına maruz kalma riski var ama onlar bu riskle yaşamak zorundadır. Ama yine de bu insanlara bir şey olmaz.

Gemi makine ve dümen dairelerinde ki ses seviyesi bu ortamda çalışanları yıpratmaz ve kalıcı işitme kayıplarına sebep olmaz ancak IMO’nun SOLAS II-1/36 da belirlenmiş olan gemideki ses seviyesi kodunu (Code on Noise Level on Board) daha önceki sınırlardan 5db daha düşürme gereği duyduğunu anlamış değiliz.

Anasının, babasının, eşinin, çocuklarının veya herhangi bir yakınının vefatında, hastalığında, sevincinde, acısında imkânsızlıklar ve mesafelere teslim olmuş bu insanlar hiçbir şekilde yıpranmaz.

Bize kızmayın bunları biz değil Devlet söylüyor!

2008 yılında yapılan Sosyal Güvenlik Reformu ardından; kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar, cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar, cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar, kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar, demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar, döküm fabrikalarında çalışanlar, asit üretimi yapan fabrika ve atölyelerde çalışanlar, yeraltı işlerinde çalışanlar, radyoaktif ve radyoinizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlar, su altında veya su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işlerde çalışanlar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde çalışanlar, emniyet ve polis mesleğinde, Milli İstihbarat Teşkilatında çalışanlar, itfaiye veya yangın söndürme işlerinde çalışanlar yıpranma hakkından faydalanabiliyor.

Aynı devletimize soruyoruz..? Denizcinin yıpranma hakkı kaldırıldığından bu yana görevi başında kaç denizcinin hayatını kaybettiğini unuttuk.

Denizin karanlıklarında kaybolup gidip bir daha kendisine hiç ulaşamadığımız ailesinin ziyaret edebileceği bir mezarı olmayan kaç meslektaşımız var? Hakkında kayıp kararı çıkarılan meslektaşlarımızın sayısı nedir?

Son olarak DENİZCİLER NEDEN YIPRANMAZ?

Karamürsel Denizcilik MYO Mezunlar Birliği
Yönetim Kurulu”

DenizHaberci | www.denizhaberci.com

DenizHaberci

DenizHaberci | Denizcilik Haberleri ve Köşe Yazıları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir