Karadeniz Holding’den Gazze’ye Yüzer Bir Güç İstasyonu

Gemi İnşa sektöründeki Karadeniz Holding, geçen haftalarda İsrail tarafından kuşatma altına alınıp bombalanan bölgelere acil güç gerektiği için elektrik üreten bir gemiyi Gazze’ye göndermeyi planlıyor.

Karadeniz Holding yetkilileri bu duyuruyu 19 Ağustos tarihinde gerçekleştirdi; Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın yaptığı açıklamada Gazze’nin liman yönetiminin geliştirildiği takdirde hemen bu yüzer güç santralinin gönderileceğini söyledi.

Filistin Enerji Bakanı Omar Kittaneh ile Ankara’da gerçekleştirdiği ortak basın toplantısından sonra, Yıldız, yaptığı açıklamada “Filistinliler, platformun gönderilmesi konusunda İsrailliler ile irtibat kurdu ve İsrail tarafından aksi bir eylem gerçekleşmedi.” şeklinde konuştu.

İslami grup olan Hamas mücahitleri tarafından İsrail topraklarına yapılan roket saldırılarına karşılık olarak 8 Temmuz tarihinde İsrail askeri operasyon başlattı.

Bombalama, kuşatılmış bölgedeki zaten çökmüş yapılara büyük oranda hasar verdi. Değişen ekonomi ve yiyecek sıkıntısı üzerine Birleşmiş Milletler’den uyarı verildi.

Karadeniz Holding’in haber ajansı Reuter’a yaptığı açıklamada Filistin yetkililerinden talep olduğu ve gerekli onaylar alındıktan sonra 120 gün içerisinde geminin gönderileceğini söyledi.

Dünyanın tek kendinden tahrikli yüzer güç istasyonlarının üreticisi olan İstanbul merkezli şirket, filonun yedi (7) gemiden oluşan bir bölümü ile zaten Irak ve Lübnan için şimdiden toplam 1,200 megavat değerinde güç üretmektedir.

Gazze’deki 1.8 milyon kişi, günde 20 saat gibi bir süreçte güç kesintisi yaşamaktadır. Saldırı altındaki yerleşim bölgelerindeki tek güç santrali, yakıt miktarındaki sıkıntıdan dolayı zaman zaman haftalar boyu düzenli olarak kapatılıyor.

Filistin yetkililerinin belirttiği üzere 2,000’den fazla çoğunlukla sivillerin yaşamını yitirdiği kişi sayısından dolayı, İsrail ve Filisitin yetkilileri Salı günü beş (5) günlük ateşkes sürecini uzattılar.

Kaynak: MarineInsight
Tercüme: Burak Konakoğlu | www.denizhaberci.com

Burak KONAKOĞLU

DenizHaberci | Yazar/Tercüman

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir