Kıyı Emniyeti’nde Seyir Emniyetinden Taviz Yok

2003 yılından bugüne Seyir Emniyetinden Taviz Yok!” sloganıyla yola çıkan ve 7/24 esasına göre hizmet veren Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, seyir emniyetinin artırılması noktasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın destekleriyle yürütülen yatırımlarına ara vermeden devam ediyor.

Her türlü hava şartında görev yapabilecek niteliklere sahip, gemi kazalarına ve yangınlara karşı operasyon gücünü artıracak olan Acil Durum Müdahale Gemisi (ERV) projesinde yapım aşamasına gelindiği açıklandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’ın talimatları ve gemi inşa sanayisinin desteklenmesi amacıyla 2003 yılından beri tüm deniz araçlarının Türk tersanelerinde yaptırılması geleneğinin bir devamı niteliğinde olan ERV Gemisi için Yalova Tersaneler Bölgesi’nde bugün sac kesim töreni düzenlendi.

Gemi sacına ilk kaynağı yapan Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih ORAKCI konuşmasında;

Teknik özellikleriyle Türkiye’de ve bulunduğumuz coğrafyada ilk ve tek olacak olan ERV Gemisi’ni çok önemsediğini belirterek bu projenin, her alanda atılımlar gerçekleştirerek günbegün daha da büyüyen ve gelişen ülkemizin denizcilik alanındaki prestij projelerinden biri olduğunu söyledi. ERV Gemisinin teknik özellik ve konfigürasyonlarıyla dünya için de örnek bir proje olduğunun altını çizen ORAKCI, bu projenin yapılması talimatını veren ve her aşamasında sonsuz desteğini esirgemeyerek bu gururu ülkemize kazandıran isim olan Sn. Bakanımız Binali YILDIRIM’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederek projenin ülke denizciliğine hayırlı olmasını temenni etti.

ERV Gemisi’ne, yurt savunmasında kahramanca mücadele vererek adını altın harflerle tarihe yazdırmış olan “Nene Hatun”un ismi verildi.

Açık deniz kumanda-koordinasyon merkezine sahip ve güvertesinde bir helikopter pisti olacak olan ERV Gemisinin bazı özellikleri şu şekilde:

Temel hizmet özellikleri, gemi kurtarma, çeki, yangın söndürme (Fi-Fi 3 standardında 9.600 metreküp/saat), 1.000 metreküp yakıt toplama kapasitesi, kazazede barındırma hizmetleri (20 kazazede kapasiteli), dalgıç hizmetleri, derin su hizmetleri, deniz kirliliğini analiz için laboratuar gibi hizmetleri bünyesinde bulundurmaktadır.

16 deniz mili hıza ve 200 ton çeki gücüne sahip olacak Acil Durum Müdahale Gemisi, ekonomik süratle 5.000 deniz mili seyir yapabilme imkânı sağlayan, dinamik konumlama DP II notasyonuna sahip, seyir ve haberleşme cihazları GMDSS A3 özelliklerini bünyesinde bulunduran bir yapıya sahip olacak.

DenizHaberci | www.denizhaberci.com

DenizHaberci

DenizHaberci | Denizcilik Haberleri ve Köşe Yazıları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir