NENE HATUN Gemisi Hizmete Girdi

T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için Sefine Tersanesi’nde inşaa edilen “Nene Hatun” Acil Durum Müdahale Gemisi T.C. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı törenle T.C. Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Bakan Müezzinoğlu, yüzen Gemi Hastane’nin yapımı için proje çalışmalarına başlandığını söyledi.

Yüzer Acil Müdahale Gemisi anlamında Türkiye’deki ilk gemi özelliğini taşıyan Nene Hatun Acil Müdahale Gemisinin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı’na devri düzenlenen protokol töreni ile gerçekleştirildi.

Protokol törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Sağlık Bakanlığı Acil Hizmetler Genel Müdürü Osman Nacar, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsam Hatipoğlu, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ile çok sayıda davetli de katıldı.

Müezzinoğlu “İstiyoruz ki afet durumlarında, deprem gibi olağanüstü afetlerin olduğu durumlarda bizim her türlü tıbbi müdahaleyi yoğun bakımlarıyla, ameliyathaneleri ile, acil cerrahi müdahaleleri ile her türlü sağlık hizmetini suna bilecek yüzen Gemi Hastane ya da hastanelerimiz olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye’nin ilk ve tek Acil Müdahale Gemisi olan Nene Hatun Gemisinin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan Sağlık Bakanlığına devrini sağlayan protokole Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş imza koydu.

“Nene Hatun” Acil Durum Müdahale Gemisinin ulusal ve uluslararası sularda göstereceği tüm faaliyetlerde ihtiyaç duyulması halinde Gemi içerisinde 7/24 sağlık hizmeti sunulması sağlanacak. İmzalanacak protokol ile İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri personelinin Gemi Hastanede görev yapması sağlanacak.

Gemi Özellikleri:
ERV NENE HATUN
IMO: 9675004
MMSI: 271044031
Çağrı İşareti: TCA3371
Bayrak: Turkey (TR)
Gross Tonnage: 3500
Detveyt: 2150 t
Boy × Genişlik: 90m × 20m
Yapım Yılı: 2015
Durum: Aktif

Nene Hatun Gemisi

DenizHaberci | www.denizhaberci.com

DenizHaberci

DenizHaberci | Denizcilik Haberleri ve Köşe Yazıları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir