OMÜ’de Denizcilik Fakültesi Kurulmalı

Gelişen ve büyüyen ticari faaliyetlerin en önemli ayağını teşkil eden deniz taşımacılığına, kalifiye zabitan ve personel eğitimi, orta ve batı Karadeniz için uzun zamandır oldukça önemli bir durum iken, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin yakın zaman diliminde başlattığı faaliyetler Samsun için sevindirici bir adım olmuştur.

Ekseriyet ile bölgemizden çıkan gemi adamlarının göstermiş oldukları başarılar ve denizciliğe olan yatkınlıkları, atadan babaya ve babadan çocuklara geçen meslek anlayışı bölgemizde bu tür bir denizcilik eğitimi veren kurumun kurulmasını çok gerekli hale getirmiştir.

Sadece Samsun’da kayıtlı 14.425 gemiadamının mevcudiyeti ve komşu illerdeki denizcilerin de ihtiyaçlarına cevap verebilecek olması; meslek seçimi konusunda gençlerimize de çok büyük alternatif oluşturması Samsun’da “Denizcilik Fakültesi” kurulumunun önemini gözler ününe sermektedir.

Ulusal ve uluslararası mevzuatlarla sertifikalandırılan ve periyodik eğitimler ile bilgilerinin tazelenmesi zorunlu olan gemiadamları bu zorunluluğu bölge dışındaki yerlerden karşılaması da ciddi bir külfet oluşturmaktadır.

Geniş hinterlanda sahip Samsun’un, artış eğiliminde olan gemi trafiğine paralel, kalifiye gemiadamlarıyla ilginin uluslararası platforma taşınması hayalden öte realiteye dönüştürülmelidir. Artan ulusal ve uluslararası gemi filolarına bölge insanımızın angaje edilmesi, başta işsizlik ve ekonomi olmak üzere gerek ülkemize gerek bölgemize büyük katma değer getirecek, üç tarafı denizler ile çevrili ülkemizin kuzey ayağını hak ettiği değere taşınmasında rol oynayacaktır.

Samsun’un önde gelen insanlarının konuya hassasiyet göstermeleri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin kararlılık ile attığı adımın devamını getirmesini temenni ederken, deniz emekçisi olarak; üzerime düşen görev ve sorumluluğun bilinci ile saygılarımı sunarım.

Uzakyol Kapt. Fatih Güdük

DenizHaberci

DenizHaberci | Denizcilik Haberleri ve Köşe Yazıları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir