Telsiz Operatör Yeterlikleri ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

En son 2009 yılında 27305 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Telsiz Operatör Yeterlikleri ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ardından bugün (21 Eylül 2016) tarihli olmak üzere 29834 sayılı Resmi Gazete ilanıyla “Telsiz Operatör Yeterlikleri ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlanarak yürürlüğe girdi.

2004 yılında yayınlanarak yürürlüğe giren Telsiz Operatör Yeterlikleri ve Sınav Yönetmeliği’nde idarenin Denizcilik Müsteşarlığı olan kısmı müsteşarlığın geçtiğimiz yıllarda kapatılması ile bu kısmın artık Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak değiştirilmesi onaylanmış oldu.

Daha önce sınav tarihlerinin yıl içinde 3 periyot olarak (Şubat, Temmuz, Eylül) yapıldığı ifade edilen yönetmelikte, yapılan son değişiklikle bu periyotlar ile ilgili olarak “uygun görülen yer ve zamanlarda yapılır.” ifadesine yer verildi.

Yapılan değişikliklerde en dikkat çeken noktaların ise; “Denizcilik eğitimi veren dört yıllık fakülte ve yüksekokullarda denizde haberleşme dersini başarılı olarak tamamlayanlara – GMDSS Genel Telsiz Operatör Yeterliği (GOC) Belgesi – sınavsız olarak düzenlenir. Denizcilik eğitimi veren denizcilik Anadolu meslek liseleri, denizcilik Anadolu teknik liseleri, meslek yüksekokulu, yüksekokul veya fakültelerde denizde haberleşme dersini başarılı şekilde tamamlayan gemiadamlarına – GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) Belgesi – sınavsız olarak düzenlenir.” ifadelerine yer verilmesi oldu.

Değişiklikle beraber dikkat çeken bir başka madde de ise; “Yazılı ve uygulamalı sınavlar ayrıca bilgisayarda çevrimiçi sistem üzerinden de düzenlenebilir.” ifadesi ile GMDSS sınavlarının bundan sonraki süreçte online olarak yapılabileceği ifade edildi.

Son olarak Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e eklenen geçici madde ile yönetmeliğin yayınlanma tarihinden öncesinde mezun olan öğrenciler içinde sınavsız GMDSS yeterliliklerinin geçerli olacağı belirtildi.

“Telsiz Operatör Yeterlikleri ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” görmek için tıklayınız.

DenizHaberci | www.denizhaberci.com

Hüseyin Altay YONTAN

DenizHaberci | Kurucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir