Yakamoz 2016: Deniz ve Kadın Sempozyumu Gerçekleştirildi

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası önderliğinde ve sektörün lider kuruluşları arasında yer alan İMEAK Deniz Ticaret Odası, TMMOB Gemi Mühendisleri Odası, Türk Armatörler Birliği,Türkiye Denizcilik Federasyonu ve WISTA Türkiye’nin de büyük destek verdiği “Yakamoz 2016: Deniz ve Kadın Sempozyumu” 08 Mart 2016 Salı günü Dünya Kadınlar Günü’nde The Green Park Pendik Hotel & Convention Center’da gerçekleşti.

Sualtı sporlarına ilgisi ile bilinen ünlü sunucu Savaş Karakaş’ın sunumuyla 09.30’da başlayan sempozyumda öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Deniz Şehitleri ve hayatlarını kaybeden emekçi kadınlar için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Düzenlenen sempozyuma İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Sinem Dedetaş, Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası Başkanı Feramuz Aşkın, TOBB Başkan Vekili Halim Mete, denizcilik sektörünün güzide kadın denizcileri, akademisyenler, denizcilik eğitimi alan öğrenciler ve basın mensupları katılım gösterdi.

Düzenleme Kurulu Başkanı Kapt. Seda Turhan yaptığı konuşmasında “Yakamoz dedik ismimize, denizin ışıltısı kadınlarımız. Ancak gördük ki bu ışıltıyı, aydınlığı göremeyenlerde var. Bizde, sizler için bir araya gelerek neler yaptık, nerelere geldik, buralara gelirken ne tarz sorunlar yaşadık, halen devam eden hangi sorunlarımız var, gündeme taşımak ve sektörümüze bir farkındalık yaratmak istedik.Bugün sektördeki farklı çalışma gruplarının sorunlarını dile getireceği 5 oturuma tanıklık edeceğiz. Konuşmacılarımız kendi başarı hikayelerini anlatırken bizde merak ettiklerimizi sorma fırsatı bulacağız. Sempozyumumuzun hedefi sektördeki kadınların sorunlarına dikkat çekmeyi başarabildiğimiz bu günlerde bu problemlerin çözümü için en doğru rotayı sizlerinde destekleri ve katılımı ile bulmaktır. Sizlerden almış olduğumuz geri dönüşleri de dikkate alarak Yakamoz 2017’de çok daha kapsamlı bir program için şimdiden kolları sıvadık.” sözlerine yer verdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’nın konuşması esnasında özellikle vurguladığı “Haklar konusunda kadınlarımız ile eşitiz, fakat kadınlar erkeklere göre farklı ve her daim bir adım öndedir. Biz Deniz Ticaret Odası olarak kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl Piri Reis gemisinde 9 farklı üniversiteden kız öğrencilerimize öncelik tanıdık. Önümüzdeki bir kaç senede özellikle kız çocuklarımız için staj sorununu çözmüş olacağız. DTO öncülüğünde Piri Reis Üniversitesi ile bir olan gemimizi belki iki yapacacağız ve bu staj problemlerinin tamamını çözmüş olacağız.” sözlerini katılımcılar ile paylaştı.

TMMOB Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası Başkanı Feramuz Aşkın “Onlar bizim kadınlarımız. Evde, sokakta, işte hayatın her anında diğer yanımız. Tarih boyunca her yanımızda olmalarına karşın ikinci sınıf muamelesi gören ancak doğrusu erkekten daha mücadeleci ruha sahip olan insanların günüdür bugün. Gemi bir kadındır ve isimlerinin bir çoğuda kadın ismidir. Bu durum biz erkeklerin kendimizi kadınlardan ayırmadığımızın, kadınlarımızı yok saymadığımızın bir göstergesidir. Kadının günü olur mu olmaz mı tartışılsa da, kadınlar gününü kutlamaktan ziyade emekçi kadınları anma ve anlama günü olarak değerlendirmek gerekir.” sözlerine yer verdi.

GEMIMO Kadın Çalışma Grubu Araştırması sunumunu gerçekleştiren Kapt. Seda Turhan ve Uz. Vard. Zabiti Ayşe Aslı Başak kadın denizcilere ilişkin şu bilgileri katılımcılara aktardırlar.

127 kız öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen anket verilerine göre; 21 öğrenci staj yeri bulamaması nedeniyle okullarının uzadığını belirtmiş, %97 ‘lik kesimde ise şirketlerde ayrımcılık yapıldığı açıkça belirtilmiştir. Kız öğrencilerin genel olarak stajları için bireysel başvurular yaptıkları ve reddedilmeyi onur kırıcı olarak değerlendirdikleri anket sorularına cevap olarak yansımıştır. Anket sorularına dikkat çeken cevaplar arasında ise; kadın ve erkek denizciler arasında maaş skalalarında eşitlik olduğuda belirtilmiştir. Anket içindeki çözüm önerilerinde ise en dikkat çeken yanıtın; kadın denizcilerin pozitif ayrımcılık istemediği, sadece tüm denizcilere eşit davranılması beklendiği belirtilmiştir.

GEMIMO Kadın Çalışma Grubu’nun sunumu ardından “Akademisyen Olarak Kadın Denizciler” başlıklı birinci oturumun başkanlığını Doç. Dr. Serap İncaz yaptı. Akademisyen kadın denizcilerden; DEÜ’sinden Yrd. Doç. Dr. Didem Özer Çaylan, İTÜ’den Öğr. Gör. Elif Bal, KTÜ’den Arş. Gör. Hatice Yılmaz ve RTEÜ’den Yrd. Doç. Dr. Şengül Şanlıer hayat hikayelerini ve başarılarını katılımcılar ile paylaştı.

Öğlen yemeği arasından sonra “Gemi Personeli Olarak Kadın Denizciler” başlıklı ikinci oturumun başkanlığını Prof. Dr. Güler Bilen Alkan yaptı. Gemi personeli kadın denizcilerden; İTÜ mezunu Başmühendis Derya Yenice Oflu, DEÜ mezunu Kaptan Gülsüm Güneşen Yıldız, İÜ mezunu Kaptan Tuba Akar ve DHO mezunu Dz. Yarbay Müge Savaşkul Mürtay hayat hikayelerini ve başarılarını katılımcılar ile paylaştı.

“Tersanede ve Sanayide Çalışan Kadın Denizciler” başlıklı üçüncü oturumun başkanlığını GMO Başkanı Sinem Dedetaş yaptı. Tersanede ve sanayide çalışan kadın denizcilerden; Gemak Grup /Yeni İnşa Pazarlama Md.Yrd Evşen Bal Bilen, UDHB Deniz Dibi Tarama Başmühendisi Dr. Ceyla İnmeler, Sirena Marine Ürün Mühendisi Nalan Erol ve Dizayn/Üretim Mühendisi Itır İlke Akyüz hayat hikayelerini ve başarılarını katılımcılar ile paylaştı.

Kahve arasından hemen sonra “Deniz İşletmecisi Olarak Kadın Denizciler” başlıklı dördüncü oturumun başkanlığını Halime Can yaptı. Deniz işletmecisi kadın denizciler; Dachser Genel Müdürü Gökçen Atalayer, Cockett Marine Oil/Bunker Broker-Trader Burcu Meşelik, Senior Partner NSN Law – Avukat Naslı Selek ve Bora Sigorta Aracılık Hizmetleri/Insurance İren Arıcan hayat hikayelerini ve başarılarını katılımcılar ile paylaştı.

Son oturum olan “Gemi İşletmecisi Olarak Kadın Denizciler” başlıklı oturumun başkanlığını Dr. Başak Akdemir yaptı. Gemi işletmecisi kadın denizcilerden; AYSHIPS Personel Müdürü Özge Ataman, Atasoy Grup Denizcilik Managing Director Suzan Atasoy, Ela Chartering Co. Ltd Brokeri Nuvara Uslu Erdönmez ve Türk Loydu Deniz Sektörü Kalite Yöneticisi Bengi Şan hayat hikayelerini ve başarılarını katılımcılar ile paylaştı.

Tamamlanan 5 farklı oturum ardından konuşmacılara ve “Yakamoz 2016: Deniz ve Kadın Sempozyumu”nun sponsorlarına teşekkür plaketleri sunuldu. Düzenlenen sempozyum toplu fotoğraf çekimi ve sonrasında verilen kokteyl ile son buldu.

Biz DenizHaberci.com ekibi olarak da manevi destek verdiğimiz denizcilik sektöründe “Kadın Denizciler”e her daim değer verilmesini ve böylesi başarılı kadın dayanışması çalışmalarının devamını diliyor,  emeklerinden dolayı Yakamoz 2016’ın tüm emekçi kadınlarını tebrik ediyoruz.

Yakamoz 2016 Fotoğraflar

ÖZEL Haber: Ali Sercan Balcıoğlu – Fotoğraflar: Hüseyin Altay Yontan | www.denizhaberci.com

Ali Sercan BALCIOĞLU

Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir